Türk Ticaret Kanunu’na göre, şirket kurmak isteyen girişimcilerin sabit bir yasal adres göstermeleri gerekiyor. Girişimcilerin bir kısmı kendi ev adreslerini yasal şirket adresi olarak göstermeyi tercih ediyor. Önemli bir kısmı da prestij, müşterilerini güzel bir ortamda ağırlama ya da evi ve işini ayrı tutma gibi nedenlerle geleneksel olarak ofis kiralama seçeneğini değerlendiriyor. Fakat önemli bir kısmı daha esnek, ekonomik ve işlevsel bir çözüme ihtiyaç duyuyor: Sanal ofis veya hazır ofis çözümlerine.

Geleneksel olarak ofis kiralamayı tercih eden girişimcilerin önüne çözüm bulmaları gereken bazı sorunlar çıkıyor. Girişimci; bir mekana bağlı kalmadan çalışıyor, ofis dışı çalışma ve toplantıları sıklıkla oluyor ya da şantiye gibi sahalarda vaktini geçiriyorsa, telefonlarını cevaplamak ve postalarını almak için güvenilir bir elemana ihtiyaç duyuyor. Diğer taraftan ofisin kirasının yanı sıra elektrik, su, internet faturaları ve aidat gibi ekstra giderler ortaya çıkıyor. Müşterilerini ağırlayabileceği prestijli bir adrese sahip olsa da, maliyetleri yukarıya çıkıyor. Özellikle ofisi haftanın sadece belli günleri kullanıyorsa, gider hanesi gereksiz yere kabarmış oluyor.

…beraberinde:

Eğer girişimci, şirket adresini ev adresi olarak göstermeyi planlıyorsa, apartmandaki her haneden onay alma gibi zorunluluklar bulunuyor. Girişimcinin oturduğu ev kiralıksa, ev sahibiyle yeni bir kontrat yapması gerekiyor. Girişimcinin evde olmadığı zamanda gelen bir tebligatın kaybolması durumunda başı ağrıyabiliyor. Ev adresi vergi memurlarınca ziyaret edilebiliyor ya da olası bir haciz durumunda evindeki eşyaların önemli bir kısmına el koyulabiliyor. Üstelik müşterileriyle toplantı gerçekleştirebilecekleri profesyonel bir ortam yaratmaları daha zor oluyor.